Google
Регион

 

Автор(и): Лариса СИЧОВА

Сьогодні близько 60 відсотків боргів з оплати праці, внесків до Пенсійного та інших фондів соціальної спрямованості, податкових платежів обліковується за підприємствами-банкрутами.

 

 Що стоїть за фіктивним банкрутством


Сьогодні близько 60 відсотків боргів з оплати праці, внесків до Пенсійного та інших фондів соціальної спрямованості, податкових платежів обліковується за підприємствами-банкрутами. Як засвідчують прокурорські перевірки, процедура банкрутства нерідко використовується з метою ухилення від виконання вимог кредиторів, серед яких переважно працівники підприємства та державні органи, а часто-густо окремі ділки ставлять за мету отримати контроль над суб’єктами господарювання та подальшого розпорядження їх майном, в тому числі й тим, що повинно передаватися до комунальної власності.
Такі кримінальні діяння посадовців різного рангу, за інформацією начальника відділу прокуратури Сумської області Володимира Мороза, виливаються у величезні збитки як для громадян, так і для держави. Наприклад, прокуратурою області розслідувано і направлено до суду кримінальну справу за фактом незаконної, з використанням підроблених документів, ліквідації Державного комунального підприємства по вирощуванню та реалізації квітково-декоративних рослин, що призвела до втрати комунального майна на суму 1,5 млн грн та створила умови для незаконного вилучення з комунальної власності майже 48 гектарів землі, якою користувалося це підприємство.
До суду з обвинувальним висновком направлена також кримінальна справа стосовно арбітражного керуючого, який спочатку ініціював фіктивне банкрутство Липоводолинської спілки споживчих товариств, занизивши вартість основних засобів у 12 разів, а потім перевів майно спілки, зокрема, приміщення торгових комплексів, барів, магазинів, житловий будинок, інші виробничі споруди в шістнадцяти населених пунктах загальною вартістю понад 1,5 млн грн на баланс новоствореного споживчого товариства. І подібних прикладів можна навести багато.
Звісно, органи прокуратури не можуть стояти осторонь подібних неподобств і кричущих порушень закону. Їм дається відповідна правова оцінка. Внаслідок активізації нагляду за додержанням законодавства про банкрутство вже нинішнього року порушено 20 кримінальних справ, половина з них направлена на розгляд суду.

 

Порушення трудового законодавства


З початку 2007 року органами прокуратури Івано-Франківської області у сфері додержання законодавства про працю порушено 90 кримінальних справ. За розглянутими 140 документами прокурорського реагування виплачено 10,3 млн грн заробітної плати, 207 посадових осіб притягнуто до адміністративної та дисциплінарної відповідальності – про це повідомили в прес-службі прокуратури Івано-Франківської області.
Одним з основних заходів прокурорського реагування при проведенні таких перевірок є виявлення випадків використання суб’єктами підприємницької діяльності найманої праці без оформлення трудових відносин. Наприклад, виплату зарплати в «конвертах» або безпідставну невиплату зарплати працівникам більше, як один місяць. В гірських районах органам прокуратури вдалося виявити непоодинокі випадки умисного ненарахування та невиплати працівникам підприємств «гірських» надбавок до заробітної плати. Також, виявлені інші порушення трудового законодавства, а саме: ненарахування заробітної плати в подвійному розмірі за роботу в святкові та неробочі дні, в підвищеному розмірі за роботу у нічний час, ведення недостовірного обліку фактичного робочого часу, ненадання працівникам підприємств щорічних відпусток більше двох років підряд, непроведення вчасного розрахунку зі звільненими працівниками, ненарахування та невиплата компенсації та індексації заробітної плати, невиплата компенсації за невикористані відпустки тощо.

 

Окружні адміністративні суди розпочали роботу


На початку серпня в Рівному, за інформацією Святослава Дубова (КВУ м. Рівне), розпочав свою роботу Рівненський окружний адміністративний суд. Одночасно почали офіційно працювати окружні адміністративні суди і в інших регіонах нашої держави, що є одним з етапів реформування судової системи, яка триває в України.
Відтепер жителі Рівненщини мають можливість оскаржити будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень до цього суду. Варто зазначити, що суб’єктом владних повноважень відповідно до правових положень Кодексу адміністративного судочинства України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Коментує подію консультант з юридичних питань Рівненської обласної громадської організації „Комітет виборців України” Сергій Затинний: „Рівненський окружний адміністративний суд має зняти навантаження із судів загальної юрисдикції, які до 7 серпня здійснювали адміністративне судочинство поряд з кримінальним та цивільним. Цей суд є спеціалізованою інстанцією на Рівненщині з розгляду адміністративних справ, публічно-правових спорів, у яких хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа. Слід зауважити, що в Україні судова система зазнає чіткої спеціалізації, і, як результат, правосуддя здійснюватимуть судді-фахівці своєї справи. Робота ж Рівненського окружного адміністративного суду в цілому позитивно має вплинути на правосуддя в області.”

 

Юридична довідка:


Фізична або юридична особа для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду з адміністративним позовом.
Причому адміністративний позов може містити вимоги про:
— скасування або визнання нечинним рішення відповідача – суб’єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
— зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити пені дії;
— зобов’язання відповідача – суб’єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
— стягнення з відповідача – суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
— виконання зупиненої чи невчиненої дії;
— встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень.
Крім наведених, позовна заява може містити,, інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.

 

Липові документи


Працівники Чопської митниці (Закарпатська область) завадили незаконному ввезенню на митну територію України обладнання для виготовлення виробів з пластмаси, вартістю понад 585 тис. грн, повідомила провідний інспектор сектора зв’язків з громадськістю Західної регіональної митниці Христина Шубіна.
З її слів, у зону митного контролю пункту пропуску «Чоп» митного поста «Тиса» прибув вантажний автомобіль «Рено» із частинами лінії для виробництва: гравіметр, ванна для розприскування, вакуумний розприскувач та калібраційна система. Вантажівкою керував громадянин України, працівник однієї з вітчизняних фірм.
До митного контролю водій подав товарно-супровідні документи, згідно з якими вартість вантажу сягнула понад 62789,66 євро, а відправником була одна з фірм Румунії. Однак під час митного контролю та оформлення працівники Чопської митниці серед документів, які знаходилися у водія, виявили ще один примірник експортної вантажної митної декларації митних органів Німеччини, де зазначалося, що вартість вантажу –84885 євро, а відправник – німецька фірма.
Отож водій вантажівки подав до митного контролю документи із неправдивими даними щодо вартості вантажу та фірми-відправника.
Складено протокол про порушення митних правил. Вантаж вартістю понад 585 тис. грн та вантажівку затримано.

 

Прихований вантаж


Інспекторами митного поста “Ужгород”, за інформацією Держмитслужби України, попереджено незаконне вивезення з території України 4 ящиків цигарок, прихованих від митного контролю в підлозі мікроавтобуса.
Водій та господар мікроавтобуса “Рено Мастер”, перетинаючи українсько-словацький кордон, обрали “зелений коридор”, тим самим підтверджуючи, що нічого незаконно не везуть. Однак митники запропонували їм заповнити митну декларацію, де вкотре обидва чоловіки підтвердили, що їдуть до Чехії порожні. Все добре, якби до прискіпливого погляду інспектора не потрапили свіжі зрізи на підлозі іномарки. Проведений поглиблений огляд автобуса підтвердив, що конструктивна порожнина підлоги під пасажирськими сидіннями вщент набита цигарками. Там виявилося 193 блоки тютюнових виробів на суму 3 тис. грн. Складено протокол про порушення митних правил. Цигарки та мікроавтобус, вартістю майже 80 тис. грн, вилучено. Як вдалося з’ясувати, горе-підприємці таким чином хотіли заробити на цигарках близько 2 тис. доларів США. Загалом з початку року ужгородськими митниками порушено 34 справи щодо незаконного вивезення цигарок, вилучено 32 автомобілі, що використовувались для незаконного переміщення товарів через кордон.

 

Старовинні книги намагалися перевезти до Європи


Під час здійснення митно-прикордонного контролю пасажирського вагону потяга „Москва-Будапешт-Бєлград”, як повідомила Держмитслужба України, працівники митного поста „Чоп-залізничний” виявили у сміттєвому ящику купейного вагону чорний поліетиленовий мішок.
У ньому подорожували до Європи книги українських, польських та угорських авторів, видані на початку 20-го століття та... 24 пачки цигарок „Прилуки”. Серед виявленого книга Івана Вазова „Під ярмом” 1901 р. видання, Володимира Винниченка „Брехня”, надрукована у 1925 р., та польсько-німецький словник.
Жодних документів на книги митники не виявили, як не знайшовся і власник знайденого. За даним фактом складено протокол про порушення митних правил, а історичну та культурну цінність затриманих видань встановлять експерти.
 

                                      "Всеукраїнська ліга захисту та правової підтримки бізнесу"